Cupeño

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca
Cupeño
Kupangaxwicham Pe'memelki
Parlat a: Califòrnia
Regió: Sud de Califòrnia
Parlants: Extingit en 1987
Rànquing: -
Classificació genètica: Uto-asteca

   llengües takic
     Cupan

estatus oficial
Regulat per:
codis de la llengua
ISO 639-2 cup
Globe of letters.svg Visiteu el Portal:Llengües Globe of letters.svg
Distribució del Cupeño

El Cupeño (autoanomenada Kupangaxwicham Pe'memelki) és una llengua extingida de les llengües takic de la família lingüística uto-asteca parlada pels cupeños, una poble d'amerindis dels Estats Units que vivia al Sud de Califòrnia. Roscinda Nolasquez (m. 1987) fou la darrera parlant nadiua de cupeño.[1]

Regió[modifica | modifica el codi]

La llengua era parlada originàriament a Cupa, Wilaqalpa, i Paluqla, al comtat de San Diego, Califòrnia, i més tard al voltant de la reserva índia Pala.

Morfologia[modifica | modifica el codi]

Cupeño és una llengua aglutinant, on les paraules utilitzen sufixos complexos per a una varietat de propòsits amb diversos morfemes enfilats.

Cupeño modula els seus verbs per transitivitat, temps, aspecte, mode, persona, nombre, i evidencialitat. L'evidencialitat s'expressa en cupeño amb clítics, que en general apareixen prop del principi de la frase.

=ku'ut 'reportatiu' (mu=ku'ut 'i s'ha dit que...') =am 'miratiu =$he 'dubitatiu'

Hi ha dos modes declinats, realis =pe i irrealis =e'p.

Pronoms[modifica | modifica el codi]

Els pronominals del cupeño apareixen en moltes diferents formes i estructures. La següent només apareix en verbs en passat.

Persona Singular Plural
1a ne- chem-
2a e- em-
3a pe- pem-

Sistema mode-aspecte[modifica | modifica el codi]

Els verbs en futur simple no tenen marca. Els verbs en passat simple tenen pronoms en aspecte passat; el pretèrit imperfecte afegeix el modificador imperfecte que es mostra a continuació.

Nomber Present Imperfecte Fut. Imp Habitual
Singular -qa -qal -nash -ne
Plural -we -wen -wene -wene

Fonologia[modifica | modifica el codi]

Vocals[modifica | modifica el codi]

Anterior Central Posterior
Tancada i, i: u, u:
Mitjana ɛ, ɛ: ə, ə: o, o:
Oberta a, a:

/ɛ/ i /o/ apareixen com a préstecs lingüístics d'Espanyol, però també com a al·lòfons d' /ə/ en paraules nadiues cupeño.

/i/ també pot aparèixer com a [ɪ] en síl·labes tancades, i [e] en algunes síl·labes obertes.

/u/ pot reduir a schwa en síl·labes àtones.

/ə/ també apareix com a [ɨ:] quan són llargues i tòniques, [o] després de labials i [q], i com a [ɛ] abans [w].

/a/ també pot aparèixer [ɑ] abans d'uvulars.

Consonants[modifica | modifica el codi]

Bilabial Coronal Palatal or
Postalveolar
Plana Labializada Glotal
Laminar Apical Velar Uvular Velar Uvular
Nasal m n ɲ ŋ
Oclusiva and
Africada
p t (t)ʃ k q kʷ (qʷ) ʔ
Fricativa Sorda s ʂ x ~ χ h
sonora v ð ɣ
Vibrant ɾ
Aproximant central j w
Lateral l ʎ

/kʷ/ es converteix en [qʷ] abans d'/a/ o /e/ àtones. [x] i [χ] apareixen en variant lliure.

/tʃ/ es converteix en [ʃ] en coda de síl·laba.

/f/, /ð/, i /ɾ/ només aparèixen en préstec del castellà.

Vegeu també[modifica | modifica el codi]

Referències[modifica | modifica el codi]

  1. Hill, Jane H. A Grammar of Cupeño. 136. Univ of California Press, 2005-10-18 (UC Publications in Linguistics). 

Enllaços externs[modifica | modifica el codi]