Monarca britànic

De Viquipèdia
Dreceres ràpides: navegació, cerca

Els monarques britànics són aquells que han governat en algun dels dos regnes més importants de la Gran Bretanya, Escòcia i Anglaterra, o a la unió d'aquestes dues corones amb Irlanda primer i Irlanda del Nord després, formant el Regne Unit (de Gran Bretanya i Irlanda del Nord).

Evolució dels títols reials britànics[modifica | modifica el codi]

Al voltant del segle IX van sorgir a Gran Bretanya dos grans regnes: Escòcia i Anglaterra, cadascun dels quals portava aparellat el títol de rei. Aquesta situació es va mantenir fins al segle XII, ja que al conquerir part de Irlanda, el monarca anglès Enric II, creà la Senyoria d’Irlanda, que va passar al seu fill petit Joan "sense terra", mentre que la corona d’Anglaterra requeia en el seu fill gran Ricard Cor de Lleó; en morir aquest últim, Joan es va convertir en rei d'Anglaterra i Senyor d'Irlanda. El títol es va mantenir en el temps, fins que Enric VIII d'Anglaterra va convertir la senyoria en regne, passant a anomenar-se rei d'Anglaterra i Irlanda. Precisament en morir sense descendència l'última de les seves filles, Elisabet, les corones anglesa i escocesa s'uniren en la persona de Jaume I d'Anglaterra i VI d'Escòcia, que va governar amb els títols de rei d'Escòcia, Anglaterra i Irlanda.

Aquest títol es va mantenir fins que Anna I va signar la Llei d'Unió entre Anglaterra i Escòcia, passant a ser Reina de Gran Bretanya i Irlanda. El successor d’Anna, Jordi I d'Anglaterra, va aportar l'electorat de Hannover a la llista de títols reals britànics. Posteriorment, una Llei d'Unió similar a la de Anna, aquesta vegada entre Gran Bretanya i Irlanda, va ser signada per Jordi III del Regne Unit, que va passar a titular-se Rei del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda. Posteriorment, aquest mateix monarca va aconseguir que el Congrés de Viena convertís l'electorat de Hannover en regne. El 1837, la seva néta Victòria no va poder conservar aquest títol a causa de la Llei Sàlica imperant a Hannover, cosa que va suposar, de fet, la fi del domini britànic sobre cap territori alemany. Victòria, però, va ser coronada posteriorment emperadriu de l'Índia, convertint-se per tant en Reina del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda i Emperadriu de l’Índia. La independència d’Irlanda el 1922 i de l’Índia el 1947, va reduir el títol al de Reina del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda del Nord, que és l'usat per la monarca actual, Elisabet II.

Tanmateix, cal afegir que la culminació definitiva dels processos d'independència de cada un dels dominis i altres dependències de l'Imperi Britànic ha portat a la paradoxa que el rei d'Anglaterra sigui també el sobirà de diversos països completament independents repartits per tot el món: del Canadà des del 1867, d'Austràlia des del 1901, de Jamaica des del 1962, de Barbados des del 1966, de Grenada des del 1974, de Papua Nova Guinea des del 1975, de les Illes Salomó i de Tuvalu des del 1978, de Saint Lucia i de Saint Vincent i les Grenadines des del 1979, de Belize i d'Antigua i Barbuda des del 1981, de Saint Christopher i Nevis des del 1983 i finalment de Nova Zelanda des del 1987.

Llista de reis britànics[modifica | modifica el codi]

Reis d'Anglaterra Reis d'Escòcia
Nom Període
La dinastia saxona
Egbert 802-839
Ethelwulf, fill de l'anterior. 839858
Ethelbald, fill de l'anterior. 858860
Ethelbert, germà de l'anterior. 860865
Etelred I, germà de l'anterior 865871
Alfred el Gran 871899
Eduard el Vell 899924
Etelweard 924
Ethelstan 924939
Edmund I el Magnífic 939946
Edred 946955
Eduí 955959
Edgard 959975
Sant Eduard II el Màrtir 975978
Etelred II 9781013
10141016
Edmund II 9781013
10141016
La dinastia danesa
(Durant els primers anys hi hagué pretendents saxons al tron).
Svend 10131014
Canut I el Gran 10161035
Harold I 10351040
Canut II (Canut Hardecanut) 10401042
La dinastia saxona (restauració)
Sant Eduard III, el Confessor 10421066
Harold II 1066
Edgard Ætheling 1066
La dinastia de Normandia
Guillem I 10661087
Guillem II "Rufus" 10871100
Enric I 11001135
Esteve I 11351154
Matilde I (no arribà a governar)
La dinastia Plantagenet
Enric II "Plantagenêt", comte d'Anjou 11541189
Ricard I "Cor de Lleó" 11891199
Nom Període
La dinastia d'Alpin
Kenneth I 843858
Donald I 858862
Constantí I 862877
Aedh 877878
Eochaid 878889
Giric 878889
Donald II 889900
Constantí II 900943
Malcolm I 943954
Indulf 954962
Dubh 962966
Culen 966971
Kenneth II 971995
Constantí III 995997
Kenneth III 9971005
Malcolm II 10051034
Duncan I 10341040
Macbeth 10401057
Lulach 10571058
La dinastia de Dunkeld
Malcolm III 10581093
Donald III 10931094
10941097
Duncan II 1094
Edgard 10971107
Alexandre I 11071124
David I 11241153
Malcolm IV 11531165
Guillem I 11651214
Reis d'Anglaterra i Senyors d'Irlanda Reis d'Escòcia (continuació)
Nom Període
La dinastia Plantagenet (continuació)
Joan 11991216
Enric III 12161272
Eduard I "Cames llargues" 12721307
Eduard II 13071327
Eduard III 13271377
Ricard II 13771399
La dinastia de Lancaster
Enric IV, duc de Lancaster 13991413
Enric V 14131422
Enric VI 14221461
La dinastia de York
Eduard IV, duc de York 14611483
Eduard V 1483
Ricard III 14831485
La dinastia de Tudor
Enric VII 14851509
Nom Període
La dinastia de Dunkeld (continuació)
Alexandre II 12141249
Alexandre III 12491286
Margarida I 12861290
La dinastía de Balliol
Joan Balliol 12921296
La dinastia de Bruce
Robert I 13061329
David II 13291371
La dinastia de Balliol
Eduard Balliol i David II lluitaren pel tron.
Eduard Balliol 13321338
La dinastia d'Estuard
Robert II 13711390
Robert III 13901406
Jaume I 14061437
Jaume II 14371460
Jaume III 14601488
Jaume IV 14881513
Reis d'Anglaterra i Irlanda Reis d'Escòcia (continuació)
Nom Període
La dinastia de Tudor (continuació)
Enric VIII 15091547
Eduard VI 15471553
Lady Jane Grey 1553
Maria I 15531558
Elisabet I 15581603
Nom Període
La dinastia d'Estuard (continuació)
Jaume V 15131542
Maria I 15421567
Jaume VI d'Escòcia 15671625
Reis d'Escòcia, Anglaterra i Irlanda
Nom Període
La dinastia d'Estuard (continuació en el cas d'Escòcia)
Jaume I d'Anglaterra i VI d'Escòcia 1567 (Escòcia), 1603 (Anglaterra) –1625
Carles I 16251649
La República d'Anglaterra i el Protectorat
La república durà fins 1653, i la succeí el protectorat que acabà en 1659 i fou seguida d'anarquia fins a la restauració de 1660.
Oliver Cromwell 16531658
Richard Cromwell 16581659
La dinastia d'Estuard (Restauració anglesa)
Carles II "el monarca alegre" 16601685
Jaume II d'Anglaterra i VII d'Escòcia 16851689
Maria II, Princesa d'Orange 16891694
Guillem III, Príncep d'Orange 16891702
Reis de Gran Bretanya i Irlanda
Nom Període
La dinastia d'Estuard (continuació)
Anna I 17021714
Reis de Gran Bretanya i Irlanda i Electors de Hannover
Nom Període
La dinastia Hannover
Jordi I 17141727
Jordi II 17271760
Reis del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda i del Regne de Hannover
Nom Període
La dinastia de Hannover (continuació)
Jordi III 17601820

(Rei de Hanover:1814-1820)

Jordi IV 18201830
Guillem IV 18301837
Reis del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda i Emperadors de l'Índia
Nom Període
La dinastia de Hannover (continuació)
Victòria I 18371901
La Dinastia Saxònia-Coburg i Gotha
Eduard VII 19011910
Reis del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda del Nord i Emperadors de l'Índia
Nom Període
Saxònia-Coburg i Gotha / Casa de Windsor
Jordi V 19101936
Eduard VIII 1936
Jordi VI 19361952
Reis del Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda del Nord
Nom Període
La Saxònia-Coburg i Gotha / Casa de Windsor (continuació)
Elisabet II Des del 1952

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Monarca britànic