Olimpíada d'escacs de 1998

De Viquipèdia
Salta a la navegació Salta a la cerca
Infotaula de competició esportivaOlimpíada d'escacs de 1998
Tipus Olimpíades d'escacs
Esport escacs
Organització Federació Internacional d'Escacs
Nombre de participants 634
Lloc i data
Lloc Elistà
Estat Rússia
Data 1998
Classificació
Guanyador Rússia
Estadístiques
Partits jugats 2.680
Modifica les dades a Wikidata

L'Olimpíada d'escacs de 1998 fou un torneig d'escacs per equips nacionals que se celebrà entre el 26 de setembre i el 13 d'octubre de 1998 a Elista, Rússia. Va ser la trenta-tresena edició oficial de les Olimpíades d'escacs, i va incloure tant una competició absoluta[1] com una de femenina. La tria d'Elista, capital de Calmúquia, degué molt al suport i promoció de Kirsan Iliumjínov, a la vegada president de la FIDE i de la República de Calmúquia.

A causa que no es van acabar a temps els treballs a la seu de l'esdeveniment, la FIDE es va veure obligada a posposar l'inici de la competició, i a l'eliminació d'un dia de descans, tot reduint les rondes previstes de 14 a 13.

Torneig obert[modifica]

Al torneig open hi participaren 110 equips, dels quals quatre eren de Rússia, formats per un màxim de sis jugadors (quatre de titulars i dos de suplents), per un total de 634 participants.

Els dos equips russos principals se situaren als llocs capdavanters de la classificació des de la quarta ronda, i els Estats Units se situaren primers tot vencent el Països Baixos per 4-0. Els estatunidencs varen mantenir el lideratge fins a la novena ronda, ajudats per la derrota per 3-1 de Rússia contra Bulgària. L'emparellament dels russos contra Armènia els va permetre obtenir el lideratge amb mig punt d'avantatge a dues rondes pel final, el qual conservaren vencent per 3-1 Romania, mentre Rússia "B" conservava el tercer lloc. La victòria d'Israel per 3,5-0,5 contra el segon equip rus no va ser suficient per garantir-los el bronze, que fou finalment per Ucraïna per bucholz.

Resultats per equips[modifica]

Pos. Equip Jugadors[2] Elo[3] Punts[4]
Medalla d'or Rússia Rússia A Piotr Svídler, Serguei Rublevski, Ievgueni Baréiev, Aleksandr Morozévitx, Vadim Zviàguintsev, Konstantín Sakàiev 2684 35,5
Medalla de plata Estats Units Estats Units Alexander Yermolinsky, Alexander Shabalov, Yasser Seirawan, Borís Gulko, Nick De Firmian, Gregory Kaidanov 2631 34,5
Medalla de bronze Flag of Ukraine.svg Ucraïna Vassil Ivantxuk, Alexander Onischuk, Oleh Romanishin, Volodímir Malaniuk, Stanislav Savchenko, Ruslan Ponomariov 2638 32,5
4 Israel Israel Borís Alterman, Ilià Smirin, Emil Sutovsky, Lev Psakhis, Yona Kosashvili, Borís Àvrukh 2593 32,5
5 República Popular de la Xina Xina Peng Xiaomin, Ye Jiangchuan, MI[5] Zhang Zhong, MF[6] Yu Shaoteng, MI Wu Wenjin, MF Wang Rui 2498 31,5
6 Alemanya Alemanya Artur Iussúpov, Rustem Dautov, Christopher Lutz, Robert Hübner, Christian Gabriel, Thomas Luther 2610 31,5
7 Geòrgia Geòrgia Zurab Azmaiparaixvili, Giorgi Giorgadze, Zurab Sturua, MI Giorgi Bagaturov, MI Khvicha Supatashvili, Lasha Janjgava 2601 31,5
8 Rússia Rússia B Aleksei Dréiev, Valery Filippov, MI Serguei Vólkov, Mikhail Kobalia, Vassili Iemelin, Andrei Shariazdanov 2594 31
9 Hongria Hongria Zoltán Almási, József Pintér, Csaba Horváth, József Horváth, Zoltán Varga, Zoltán Gyimesi 2588 31
10 Romania Romania Andrei Istrătescu, Mihail Marin, Liviu-Dieter Nisipeanu, Constantin Ionescu, Vladislav Nevednichy, MI Levente Vajda 2548 30,5

Resultats individuals[modifica]

Millor performance Elo[modifica]

Jugador País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or GM[7] Zurab Azmaiparaixvili Geòrgia Geòrgia 1 8 10 2655 2804
Medalla de plata GM Vesselín Topàlov Bulgària Bulgària 1 8 11 2700 2797
Medalla de bronze GM Aleksandr Morozévitx Rússia Rússia 4 8 10 2625 2776

Primer tauler[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or MI[5] Mohamad Al-Modiahki Qatar Qatar 2505 7,5 8 93,8
Medalla de plata MF[6] Leonhard Müller Namíbia Namíbia 2240 7,5 9 83,3
Medalla de bronze GM Zurab Azmaiparaixvili Geòrgia Geòrgia 2655 8 10 80

Segon tauler[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or MF Odion Aikhoje Nigèria Nigèria 2285 6,5 8 81,3
Medalla de plata GM Smbat Lputian Armènia Armènia 2615 8 11 72,7
Medalla de bronze GM Alexei Alexandrov Bielorússia Bielorússia 2595 8,5 12 70,8
MI Erald Dervishi Albània Albània 2430

Tercer tauler[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or GM Reynaldo Vera González Cuba Cuba 2530 7 9 77,8
Medalla de plata GM Efstratios Grivas Grècia Grècia 2520 7,5 10 75
GM Zurab Sturua Geòrgia Geòrgia 2600

Quart tauler[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or Hamaid Gadhi Iemen Iemen [9] 6,5 8 81,3
Medalla de plata GM Aleksandr Morozévitx Rússia Rússia A 2625 8 10 80
Medalla de bronze MI Pedro Adérito Angola Angola 2225 7 9 77,8

Cinquè tauler (primer suplent)[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or MI Andrew Muir Escòcia Escòcia 2305 6 7 85,7
Medalla de plata Petr Kostenko Kazakhstan Kazakhstan 2470 7,5 10 75
Medalla de bronze GM Nick De Firmian Estats Units Estats Units 2605 6 8 75
MI Alfredo Gustavo Giaccio Argentina Argentina 2460
GM Marcin Kamiński Polònia Polònia 2530

Sisè tauler (segon suplent)[modifica]

Jugador País Elo Punts Partides Percentatge[8]
Medalla d'or GM Borís Àvrukh Israel Israel 2565 8 10 80
Medalla de plata GM Ruslan Ponomariov Flag of Ukraine.svg Ucraïna 2585 7 9 77,8
Medalla de bronze MI Tiger Hillarp Persson Suècia Suècia 2410 7,5 10 75

Torneig femení[modifica]

Al torneig femení hi participaren 72 equips; Rússia hi presentava tres equips. Els equips estaven formats almenys per quatre jugadores (tres de titulars i una de reserva); en total, hi havia 282 jugadores.

El torneig fou dominat per la Xina, que després d'haver batut a la sisena ronda per 2,5-0,5 Romania (en aquell moment segona) va prendre el primer lloc, on hi va romandre per la resta del torneig, amb un avantatge sempre superior als dos punts. El segon lloc el disputaren principalment Rússia (que va derrotar les romaneses 2-1 a la novena ronda, situant-les al quart lloc) i Geòrgia. Aquesta darrera va obtenir mig punt d'avantatge després de l'onzena ronda, i el va mantenir fins a la vigília de la darrera ronda; en aquesta, les russes, que venceren Polònia per 2'5-0'5, recuperaren l'avantatge, i guanyaren la medalla d'argent per bucholz.

Resultats per equips[modifica]

Pos. Equip Jugadores Elo[10] Punts[4]
Medalla d'or República Popular de la Xina Xina GM[7] Xie Jun, GMF[11] Zhu Chen, GMF Wang Pin, GMF Wang Lei 2480 29
Medalla de plata Rússia Rússia A GMF Svetlana Matveeva, MIF[12] Ekaterina Kovalevskaja, GMF Tatiana Shumiakina, GMF Tatiana Stepovaia-Dianchenko 2438 27
Medalla de bronze Geòrgia Geòrgia GM Maia Txiburdanidze, MI[5] Nana Ioseliani, MI Ketevan Arakhamia-Grant, GMF Nino Khurtsidze 2480 27
4 Països Baixos Països Baixos GMF Peng Zhaoqin, MIF Erika Sziva, MIF Tea Bosboom-Lanchava, Linda Jap Tjoen San 2325 23,5
5 Bulgària Bulgària GMF Antoaneta Stéfanova, GMF Margarita Voiska, MIF Maria Velcheva, GMF Silvia Aleksieva 2387 23,5
6 Romania Romania GMF Corina-Isabela Peptan, GMF Cristina Foişor, GMF Elena Luminita Radu-Cosma, GMF Gabriela Olarasu 2398 23
7 Iugoslàvia Iugoslàvia GMF Alisa Maric, GMF Natasa Bojkovic, MIF Sanja Vuksanovic, GMF Maria Manakova 2422 23
8 Hongria Hongria MIF Nikoletta Lakos, MI Ildikó Mádl, MIF Monika Grabics, MIF Nora Medvegy 2383 23
9 Rússia Rússia C GMF Julia Demina, MIF Aleksandra Kosteniuk, Bairta Kharashkina, Anna Gelashvili 2205 23
10 Estats Units Estats Units GMF Anjelina Belakovskaia, Irina Krush, MIF Esther Epstein, GMF Elena Akmilovskaya 2355 23

Resultats individuals[modifica]

Millor performance Elo[modifica]

Jugadora País Tauler Punts Partides Elo inicial Performance
Medalla d'or GMF[11] Wnag Lei República Popular de la Xina Xina 4 8 9 2445 2618
Medalla de plata GMF Tatiana Stepovaia-Dianchenko Rússia Rússia A 4 8 9 2355 2611
Medalla de bronze GM Maia Txiburdanidze Geòrgia Geòrgia 1 9,5 12 2525 2598

Primer tauler[modifica]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or MIF[12] Mehri Ovezova Turkmenistan Turkmenistan 2305 10,5 13 80,8
Medalla de plata GM Maia Txiburdanidze Geòrgia Geòrgia 2525 9,5 12 79,2
Medalla de bronze GMF Peng Zhaoqin Països Baixos Països Baixos 2425 9 12 75

Segon tauler[modifica]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or Emam Hassane Al-Rufei Iraq Iraq 2020 8 9 88,9
Medalla de plata MIF Aleksandra Kosteniuk Rússia Rússia C 2270 10 13 76,9
Medalla de bronze MIF Ekaterina Kovalevskaya Rússia Rússia A 2430 9 12 75

Tercer tauler[modifica]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GMF Tatiana Shumiakina Rússia Rússia A 2395 6,5 8 81,3
Medalla de plata GMF Elena Luminita Radu-Cosma Romania Romania 2360 7 9 77,8
Medalla de bronze MFF[13] Tatyana Sergeeva Kazakhstan Kazakhstan 2245 8,5 11 77,3

Quart tauler (suplent)[modifica]

Jugadora País Elo Punts Partides Percentatge
Medalla d'or GMF Wang Lei República Popular de la Xina Xina 2445 8 9 88,9
Medalla de plata GM Tatiana Stepovaia-Dianchenko Rússia Rússia A 2355 8 9 88,9
Medalla de bronze Alya Hussain Emirats Àrabs Units Emirats Àrabs Units [9] 7 8 87,5

Títol absolut[modifica]

El trofeu Nona Gaprindaixvili s'assignà a l'equip amb la millor mitjana de classificació entre el torneig obert i el femení. Fou el primer cop que s'atorgà aquest trofeu.

Pos. Equip Torneig open Torneig femení Mitjana
Medalla d'or Rússia Rússia 1 2 1,5
Medalla de plata República Popular de la Xina Xina 5 1 3
Medalla de bronze Geòrgia Geòrgia 7 3 5
4 Estats Units Estats Units 2 10 6
5 Flag of Ukraine.svg Ucraïna 3 12 7,5
6 Romania Romania 10 6 8
Països Baixos Països Baixos 12 4 8

Participants[modifica]

Varen participar en ambdós torneigs:

Participaren només al torneig open:

Notes i referències[modifica]

  1. Tot i que normalment hom es refereix a la competició absoluta com a "masculina", és oberta a homes i dones.
  2. Tots els jugadors són Grans Mestres, llevat de quan s'indiqui expressament el contrari
  3. Mitjana dels quatre jugadors amb Elo més alt.
  4. 4,0 4,1 En cas d'empat, s'aplicà el sistema bucholz
  5. 5,0 5,1 5,2 Mestre Internacional
  6. 6,0 6,1 Mestre de la FIDE
  7. 7,0 7,1 Gran Mestre
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 En cas d'empat a percentatge, la medalla es dóna al jugador que hagi jugat més partides
  9. 9,0 9,1 Sense punts Elo FIDE
  10. Mitjana de les tres jugadores amb l'Elo més alt.
  11. 11,0 11,1 Gran Mestre Femení
  12. 12,0 12,1 Mestre Internacional Femení
  13. Mestre de la FIDE Femení

Enllaços externs[modifica]


Precedit per:
XXXII Olimpíada
XXXIII Olimpíada
(1998)
Succeït per:
XXXIV Olimpíada