Vés al contingut

BAFTA a la millor fotografia

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Plantilla:Infotaula esdevenimentBAFTA a la millor fotografia
Imatge
Greig Fraser, guanyador del premi el 2022
Map
 54° 36′ N, 2° 00′ O / 54.6°N,2°O / 54.6; -2
Tipustipus de premi
premi a la millor fotografia
Premis BAFTA Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióRegne Unit (Regne Unit) Modifica el valor a Wikidata
EstatRegne Unit Modifica el valor a Wikidata
Conferit perBritish Academy of Film and Television Arts Modifica el valor a Wikidata

El BAFTA a la millor fotografia és un dels premis BAFTA atorgats per la British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) en una cerimònia anual des de 1964, en reconeixement a la millor direcció de fotografia.

Guanyadors i nominats[modifica]

Els anys indicats són aquells en què es va celebrar la cerimònia, que té lloc l'any següent de l'estrena de les pel·lícules en qüestió.

  El guanyador de cada any es mostra sobre fons blau:

Dècada del 1960[modifica]

Millor fotografia - Blanc i negre[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1964 El servent (The Servant) Douglas Slocombe
Billy Liar Denys N. Coop
Heavens Above! Mutz Greenbaum
Station Six-Sahara Gerald Gibbs
The Victors Christopher Challis
1965 The Pumpkin Eater Oswald Morris
Guns at Batasi Douglas Slocombe
King & Country Denys N. Coop
Séance on a Wet Afternoon Gerry Turpin
1966 The Hill Oswald Morris
Darling Kenneth Higgins
El knack (The Knack... and How to Get It) David Watkin
Repulsió (Repulsion) Gilbert Taylor
1967 The Spy Who Came in from the Cold Oswald Morris
On és la Bunny Lake? (Bunny Lake Is Missing) Denys N. Coop
Cul-de-sac Gilbert Taylor
Georgy (Georgy Girl) Kenneth Higgins
1968 The Whisperers Gerry Turpin
Mademoiselle David Watkin
The Sailor from Gibraltar Raoul Coutard
Ulysses Wolfgang Suschitzky

Millor fotografia - Color[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1964 Des de Rússia amb amor (From Russia with Love) Ted Moore
Nine Hours to Rama Arthur Ibbetson
El fugitiu (The Running Man) Robert Krasker
Sammy va cap al sud (Sammy Going South) Erwin Hillier
The Scarlet Blade Jack Asher
Tamahine Geoffrey Unsworth
Hotel International (The V.I.P.s) Jack Hildyard
1965 Becket Geoffrey Unsworth
The 7th Dawn Freddie Young
The Chalk Garden Arthur Ibbetson
Nothing but the Best Nicolas Roeg
The Yellow Rolls-Royce Jack Hildyard
1966 L'expedient Ipcress (The Ipcress File) Otto Heller
Help! David Watkin
Those Magnificent Men in their Flying Machines; Or, How I Flew from London to Paris in 25 Hours 11 Minutes Christopher Challis
Lord Jim Freddie Young
1967 Arabesc (Arabesque) Christopher Challis
Alfie Otto Heller
The Blue Max Douglas Slocombe
Modesty Blaise Jack Hildyard
1968 Un home per a l'eternitat (A Man for All Seasons) Ted Moore
Blow Up (Blow-up) Carlo Di Palma
The Deadly Affair Freddie Young
Lluny del brogit mundà (Far from the Madding Crowd) Nicolas Roeg

Millor fotografia[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1969 2001: una odissea de l'espai (2001: A Space Odyssey) Geoffrey Unsworth
The Charge of the Light Brigade David Watkin
Elvira Madigan Jörgen Persson
The Lion in Winter Douglas Slocombe

Dècada del 1970[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1970 Oh! What a Lovely War Gerry Turpin
Bullitt William A. Fraker
Funny Girl Harry Stradling Sr.
Hello, Dolly!
The Magus Billy Williams
Dones enamorades (Women in Love)
1971 Butch Cassidy and the Sundance Kid Conrad L. Hall
Catch-22 David Watkin
La filla de Ryan (Ryan's Daughter) Freddie Young
Waterloo Armando Nannuzzi
1972 Morte a Venezia Pasqualino De Santis
El violinista a la teulada (Fiddler on the Roof) Oswald Morris
El missatger (The Go-Between) Gerry Fisher
Diumenge, maleït diumenge (Sunday Bloody Sunday) Billy Williams
1973 Alice's Adventures in Wonderland
Cabaret
Geoffrey Unsworth
La taronja mecànica (A Clockwork Orange) John Alcott
Deliverance Vilmos Zsigmond
El jardí dels Finzi Contini (Il giardino dei Finzi Contini) Ennio Guarnieri
Images Vilmos Zsigmond
McCabe i la senyora Miller (McCabe & Mrs. Miller)
1974 Amenaça a l'ombra (Don't Look Now) Anthony B. Richmond
Jesucrist superstar (Jesus Christ Superstar) Douglas Slocombe
L'empremta (Sleuth) Oswald Morris
Viatges amb la meva tia (Travels with My Aunt) Douglas Slocombe
Crits i murmuris (Viskningar och rop) Sven Nykvist
1975 El gran Gatsby (The Great Gatsby) Douglas Slocombe
Chinatown John A. Alonzo
Assassinat a l'Orient Express (Murder on the Orient Express) Geoffrey Unsworth
The Three Musketeers David Watkin
Zardoz Geoffrey Unsworth
1976 Barry Lyndon John Alcott
L'home que volia ser rei (The Man Who Would Be King) Oswald Morris
Rollerball Douglas Slocombe
El colós en flames (The Towering Inferno) Fred J. Koenekamp
1977 Picnic at Hanging Rock Russell Boyd
Aces High Peter Allwork i Gerry Fisher
Tots els homes del president (All the President's Men) Gordon Willis
Algú va volar sobre el niu del cucut (One Flew Over the Cuckoo's Nest) Bill Butler, William A. Fraker i Haskell Wexler
1978 Un pont massa llunyà (A Bridge Too Far) Geoffrey Unsworth
L'abisme (The Deep) Christopher Challis
Casanova (pel·lícula de 1976) (Il Casanova di Federico Fellini) Giuseppe Rotunno
Valentino Peter Suschitzky
1979 Julia Douglas Slocombe
Encontres a la tercera fase (Close Encounters of the Third Kind) Vilmos Zsigmond
Els duelistes (The Duellists) Frank Tidy
Superman Geoffrey Unsworth

Dècada del 1980[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1980 El caçador (The Deer Hunter)[1] Vilmos Zsigmond
Apocalypse Now Vittorio Storaro
Manhattan Gordon Willis
Ianquis (Yanks) Dick Bush
1981 Comença l'espectacle (All That Jazz) Giuseppe Rotunno
El cavall negre (The Black Stallion) Caleb Deschanel
L'home elefant (The Elephant Man) Freddie Francis
Kagemusha Takao Saitô i Masaharu Ueda
1982 Tess Ghislain Cloquet i Geoffrey Unsworth
Carros de foc (Chariots of Fire) David Watkin
La dona del tinent francès (The French Lieutenant's Woman) Freddie Francis
A la recerca de l'arca perduda (Raiders of the Lost Ark) Douglas Slocombe
1983 Blade Runner Jordan Cronenweth
ET, l'extraterrestre (E.T. the Extra-Terrestrial) Allen Daviau
Gandhi Ronnie Taylor i Billy Williams
Rojos (Reds) Vittorio Storaro
1984 Fanny i Alexander (Fanny och Alexander) Sven Nykvist
Heat and Dust Walter Lassally
Un personatge genial (Local Hero) Chris Menges
Zelig Gordon Willis
1985 Els crits del silenci (The Killing Fields) Chris Menges
Greystoke, la llegenda de Tarzan (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes) John Alcott
Indiana Jones i el temple maleït (Indiana Jones and the Temple of Doom) Douglas Slocombe
Hi havia una vegada a Amèrica (Once Upon a Time in America) Tonino Delli Colli
1986 Amadeus Miroslav Ondříček
La selva esmaragda (The Emerald Forest) Philippe Rousselot
Passatge a l'Índia (A Passage to India) Ernest Day
L'únic testimoni (Witness) John Seale
1987 Out of Africa David Watkin
La missió (The Mission) Chris Menges
Ran Takao Saitô i Masaharu Ueda
Una habitació amb vista (A Room with a View) Tony Pierce-Roberts
1988 Jean de Florette Bruno Nuytten
Cry Freedom Ronnie Taylor
Esperança i glòria (Hope and Glory) Philippe Rousselot
Platoon Robert Richardson
1989 L'imperi del Sol (Empire of the Sun) Allen Daviau
El festí de Babette (Babettes gæstebud) Henning Kristiansen
L'últim emperador (The Last Emperor) Vittorio Storaro
Qui ha enredat en Roger Rabbit? (Who Framed Roger Rabbit) Dean Cundey

Dècada del 1990[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
1990 Crema Mississippi (Mississippi Burning) Peter Biziou
Les amistats perilloses (Dangerous Liaisons) Philippe Rousselot
Goril·les en la boira (Gorillas in the Mist) Alan Root i John Seale
Enric V (Henry V) Kenneth MacMillan
L'os (L'Ours) Philippe Rousselot
1991 The Sheltering Sky Vittorio Storaro
Un dels nostres (Goodfellas) Michael Ballhaus
Temps de glòria (Glory) Freddie Francis
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) Blasco Giurato
1992 Cyrano de Bergerac Pierre Lhomme
Thelma i Louise (Thelma & Louise) Adrian Biddle
El silenci dels anyells (The Silence of the Lambs) Tak Fujimoto
Ballant amb llops (Dances with Wolves) Dean Semler
1993 L'últim dels mohicans (The Last of the Mohicans) Dante Spinotti
El cap de la por (Cape Fear) Freddie Francis
Sense perdó (Unforgiven) Jack N. Green
Retorn a Howards End (Howards End) Tony Pierce-Roberts
1994 La llista de Schindler (Schindler's List) Janusz Kamiński
L'edat de la innocència (The Age of Innocence) Michael Ballhaus
El piano (The Piano) Stuart Dryburgh
El que queda del dia (The Remains of the Day) Tony Pierce-Roberts
1995 Entrevista amb el vampir (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles) Philippe Rousselot
Les aventures de Priscilla (The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert) Brian J. Breheny
Forrest Gump Don Burgess
Pulp Fiction Andrzej Sekuła
1996 Braveheart John Toll
Sentit i sensibilitat (Sense and Sensibility) Michael Coulter
Apol·lo 13 (Apollo 13) Dean Cundey
La follia del rei George (The Madness of King George) Andrew Dunn
1997 El pacient anglès (The English Patient) John Seale
Fargo Roger Deakins
Evita Darius Khondji
Michael Collins Chris Menges
1998 Les ales del colom (The Wings of the Dove) Eduardo Serra
Titanic Russell Carpenter
Romeo + Juliet Donald McAlpine
L.A. Confidential Dante Spinotti
1999 Elisabet (Elizabeth) Remi Adefarasin
The Truman Show Peter Biziou
Shakespeare in Love Richard Greatrex
Salvem el soldat Ryan (Saving Private Ryan) Janusz Kamiński

Dècada del 2000[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
2000
[2]
American Beauty Conrad L. Hall
Matrix (The Matrix) Bill Pope
El final de l'idil·li (The End of the Affair) Roger Pratt
L'enginyós senyor Ripley (The Talented Mr. Ripley) John Seale
Angela's Ashes Michael Seresin
2001
[3][4]
Gladiator John Mathieson
O Brother, Where Art Thou? Roger Deakins
Tigre i drac (Crouching Tiger, Hidden Dragon) Peter Pau
Chocolat Roger Pratt
Billy Elliot Brian Tufano
2002
[5]
The Man Who Wasn't There Roger Deakins
Amélie (Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain) Bruno Delbonnel
Black Hawk abatut (Black Hawk Down) Sławomir Idziak
El Senyor dels Anells: La Germandat de l'Anell (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) Andrew Lesnie
Moulin Rouge! Donald McAlpine
2003
[6]
Road to Perdition Conrad L. Hall
Gangs of New York Michael Ballhaus
Chicago Dion Beebe
El pianista (The Pianist) Paweł Edelman
El Senyor dels Anells: Les dues torres (The Lord of the Rings: The Two Towers) Andrew Lesnie
2004
[7]
El Senyor dels Anells: El retorn del rei (The Lord of the Rings: The Return of the King) Andrew Lesnie
Lost in Translation Lance Acord
Master and Commander: The Far Side of the World Russell Boyd
Cold Mountain John Seale
Girl with a Pearl Earring Eduardo Serra
2005
[8]
Collateral Dion Beebe i Paul Cameron
Diarios de Motocicleta Éric Gautier
L'aviador (The Aviator) Robert Richardson
Descobrir el País de Mai Més (Finding Neverland) Roberto Schaefer
La casa de les dagues voladores (House of Flying Daggers) Zhao Xiaoding
2006
[9]
Memòries d'una geisha (Memoirs of a Geisha) Dion Beebe
El viatge de l'emperador (La Marche de l'empereur) Laurent Chalet i Jérôme Maison
The Constant Gardener César Charlone
Crash J. Michael Muro
Brokeback Mountain Rodrigo Prieto
2007
[10]
Children of Men Emmanuel Lubezki
United 93 Barry Ackroyd
Casino Royale Phil Méheux
El laberinto del fauno Guillermo Navarro
Babel Rodrigo Prieto
2008
[11]
No Country for Old Men Roger Deakins
Pous d'ambició (There Will Be Blood) Robert Elswit
Expiació (Atonement) Seamus McGarvey
American Gangster Harris Savides
L'ultimàtum de Bourne (The Bourne Ultimatum) Oliver Wood
2009
[12]
Slumdog Millionaire Anthony Dod Mantle
El lector (The Reader) Roger Deakins i Chris Menges
El curiós cas de Benjamin Button (The Curious Case of Benjamin Button) Claudio Miranda
El cavaller fosc (The Dark Knight) Wally Pfister
L'intercanvi (Changeling) Tom Stern

Dècada del 2010[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
2010
[13]
En terra hostil (The Hurt Locker) Barry Ackroyd
La carretera (The Road) Javier Aguirresarobe
Avatar Mauro Fiore
Districte 9 (District 9) Trent Opaloch
Maleïts malparits (Inglourious Basterds) Robert Richardson
2011
[14]
True Grit Roger Deakins
127 hores (127 Hours) Enrique Chediak i Anthony Dod Mantle
El discurs del rei (The King's Speech) Danny Cohen
El cigne negre (Black Swan) Matthew Libatique
Origen (Inception) Wally Pfister
2012
[15]
The Artist Guillaume Schiffman
Millennium: Els homes que no estimaven les dones (The Girl with the Dragon Tattoo) Jeff Cronenweth
Cavall de guerra (War Horse) Janusz Kamiński
Hugo Robert Richardson
El talp (Tinker Tailor Soldier Spy) Hoyte van Hoytema
2013
[16]
La vida de Pi (Life of Pi) Claudio Miranda
Els miserables (Les Misérables) Danny Cohen
Skyfall Roger Deakins
Lincoln Janusz Kamiński
Anna Karènina (Anna Karenina) Seamus McGarvey
2014
[17]
Gravity Emmanuel Lubezki
Capità Phillips (Captain Phillips) Barry Ackroyd
12 anys d'esclavitud (12 Years a Slave) Sean Bobbitt
Inside Llewyn Davis Bruno Delbonnel
Nebraska Phedon Papamichael
2015
[18]
Birdman Emmanuel Lubezki
Ida Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal
Mr. Turner Dick Pope
Interstellar Hoyte van Hoytema
The Grand Budapest Hotel Robert Yeoman
2016
[19]
The Revenant[20] Emmanuel Lubezki
Sicari (Sicario) Roger Deakins
Bridge of Spies Janusz Kamiński
Carol Edward Lachman
Mad Max: fúria a la carretera (Mad Max: Fury Road) John Seale
2017
[21]
La La Land Linus Sandgren
Lion Greig Fraser
Nocturnal Animals Seamus McGarvey
Comancheria (Hell or High Water) Giles Nuttgens
Arrival Bradford Young
2018
[22]
Blade Runner 2049 Roger Deakins
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Ben Davis
Darkest Hour Bruno Delbonnel
The Shape of Water Dan Laustsen
Dunkerque (Dunkirk) Hoyte van Hoytema
2019
[23]
Roma[24] Alfonso Cuarón
The Favourite Robbie Ryan
First Man Linus Sandgren
Bohemian Rhapsody Newton Thomas Sigel
Guerra freda (Zimna wojna) Łukasz Żal

Dècada del 2020[modifica]

Any Pel·lícula Nominat(s)
2020
[25]
1917[26] Roger Deakins
Ford v Ferrari Phedon Papamichael
The Irishman Rodrigo Prieto
Joker Lawrence Sher
The Lighthouse Jarin Blaschke
2021
[27]
Nomadland Joshua James Richards
Judas and the Black Messiah Sean Bobbitt
Mank Erik Messerschmidt
The Mauritanian Alwin H. Küchler
News of the World Dariusz Wolski
2022
[28]
Dune Greig Fraser
Nightmare Alley Dan Laustsen
No Time to Die Linus Sandgren
The Power of the Dog Ari Wegner
The Tragedy of Macbeth Bruno Delbonnel
2023
[29]
Res de nou a l'oest (Im Westen nichts Neues)) James Friend
The Batman Greig Fraser
Elvis Mandy Walker
Empire of Light Roger Deakins
Top Gun: Maverick Claudio Miranda

Referències[modifica]

  1. Polish festival honors Hungarian cameraman - Remix News
  2. «American Beauty shines at Baftas» (en anglès). BBC News, 09-04-2000 [Consulta: 30 juny 2021].
  3. «Gladiator, Crouching Tiger do battle in Bafta nominations» (en anglès). The Guardian, 31-01-2001 [Consulta: 30 juny 2021].
  4. «Gladiator conquers the Baftas» (en anglès). BBC News, 25-02-2001 [Consulta: 30 juny 2021].
  5. «'Lord of the Rings' dominates BAFTAs, wins best film award» (en anglès). The Irish Times, 22-02-2002 [Consulta: 30 juny 2021].
  6. Hernandez, Eugene «Top BAFTA Awards For “The Pianist”» (en anglès). Indiewire, 24-02-2003 [Consulta: 30 juny 2021].
  7. «Rings rule at Bafta film awards» (en anglès). BBC News, 16-02-2004 [Consulta: 30 juny 2021].
  8. «Aviator flies off with Bafta for Best Film» (en anglès). The Scotsman, 13-02-2005 [Consulta: 30 juny 2021].
  9. Hernandez, Eugene «“Brokeback Mountain” Wins 4 BAFTA Awards, Including Best Picture» (en anglès). Indiewire, 20-02-2006 [Consulta: 30 juny 2021].
  10. «Baftas 2007: The winners» (en anglès). BBC News, 11-02-2007 [Consulta: 30 juny 2021].
  11. Dawtrey, Adam «‘Atonement’ tops BAFTA Awards» (en anglès). Variety, 10-02-2008 [Consulta: 30 juny 2021].
  12. Turner, Mimi «‘Slumdog Millionaire’ wins 7 BAFTA nods» (en anglès). The Hollywood Reporter, 08-02-2009 [Consulta: 30 juny 2021].
  13. King, Susan «‘Hurt Locker’ wins big at BAFTA Awards» (en anglès). Los Angeles Times, 21-02-2010 [Consulta: 30 juny 2021].
  14. Brown, Mark «Baftas 2011: The King's Speech sweeps the board» (en anglès). The Guardian, 14-02-2011 [Consulta: 30 juny 2021].
  15. Reynolds, Simon «Orange BAFTA Film Awards 2012 winners list - in full» (en anglès). Digital Spy, 12-02-2012 [Consulta: 30 juny 2021].
  16. Brooks, Xan «Baftas 2013 – as it happened» (en anglès). The Guardian, 11-02-2013 [Consulta: 22 juny 2021].
  17. «Baftas: Gravity and 12 Years a Slave share glory» (en anglès). BBC News, 17-02-2014 [Consulta: 30 juny 2021].
  18. Brown, Mark «Baftas 2015: Boyhood wins top honours but Grand Budapest Hotel checks out with most» (en anglès). The Guardian, 08-02-2015 [Consulta: 30 juny 2021].
  19. Lodderhose, Diana «‘The Revenant,’ Leonardo DiCaprio Dominate BAFTA Awards» (en anglès). Variety, 14-02-2016 [Consulta: 30 juny 2021].
  20. BAFTA Awards 2016 winners list|EW.com
  21. Grater, Tom «Baftas 2017: 'La La Land' scoops five as 'Moonlight', 'Nocturnal Animals' are shutout» (en anglès). Screendaily [Consulta: 30 juny 2021].
  22. «Bafta Film Awards 2018: Three Billboards wins top prizes» (en anglès). BBC, 19-02-2018 [Consulta: 30 juny 2021].
  23. Nordine, Michael «BAFTA Awards 2019: ‘Roma’ Wins Best Film as ‘The Favourite’ Takes Home the Most Prizes» (en anglès). Indiewire, 10-02-2019 [Consulta: 30 juny 2021].
  24. Alfonso Cuarón Interview: There Will Be More Films Like ROMA - AMFMMagazine.tv
  25. «Baftas 2020: Sam Mendes film 1917 dominates awards» (en anglès). BBC, 02-02-2020 [Consulta: 30 juny 2021].
  26. BAFTA 2020 winners: See the full list - CNN
  27. Shoard, Catherine «Baftas 2021: Nomadland wins big as Promising Young Woman and Anthony Hopkins surprise» (en anglès). The Guardian, 12-04-2021 [Consulta: 30 juny 2021].
  28. «2022 EE British Academy Film Awards: Nominations» (en anglès). [Consulta: 3 febrer 2022].
  29. «2023 EE British Academy Film Awards: Nominations» (en anglès). [Consulta: 17 gener 2023].

Enllaços externs[modifica]